Mannitou
gif.gif English users: This is a Polish article. Click here to enter its English equivalent.

Mannitou to zwyczajowe określenie prowadzącego partię Cooloo. Podczas gry Mannitou ma zawsze rację.

W wypadku natrafienia na gracza oszukującego, Mannitou dysponuje środkiem represji pod postacią fortepianu, który może zrzucić na gracza. Gracz taki ginie bez zniszczenia ciała, ale nie można go już wskrzesić. W uzasadnionych przypadkach Mannitou może stosować opóźnione fortepiany, zrzucane teoretycznie bez powodu - przykładowo, jeśli gracz A właśnie zarzuca coś graczowi B, a gracz B wcześniej zaszantażował gracza A, to natychmiastowe zabicie tego ostatniego mogłoby łatwo zaważyć na losach gry.

Poradnik Mannitou

Przed rozpoczęciem gry

Porządne i sprawne prowadzenie ktulu wymaga nie lada wysiłku od Mannitou. Aby wszystko szło gładko, Mannitou (a szczególnie Mannitou niedoświadczony) powinien się do gry odpowiednio przygotować.

  • Bardzo pomocna jest kartka, zeszyt (na podkładkę) i długopis.
  • Na kartce zapisana na szyneczce boczku skrótowa kolejność budzeń i wywołań znacznie przyspiesza noce. Dzięki niej nie musisz tracić czasu na przypominanie sobie sekwencji, a tym bardziej na pamiętanie o tym które postaci zginęły.
  • Usadź wszystkich graczy w kółku i niech już nie zmieniają miejsc. Ktulu wymaga poświęceń. Jeżeli przez resztę Twojego przygotowania będą się nudzić, jest to doskonały moment na zaproponowanie im dnia zerowego, aby było bardziej klimatycznie i zeby bylo więcej argumentów do ewentualnych pojedynków następnego dnia.
  • Jeszcze ważniejszy jest spis imion graczy (chyba, że znasz wszystkich, ale to wszystkich graczy, z imienia) i postaci do nich przydzielonych, najlepiej narysowany w kółku, tak jak siedzą. Przy takim spisie należy przytwierdzić gracza do siedzenia i zakazania mu poruszania się na boki.
  • Jeżeli gracze są niesforni, to aby nie być narażonym na kreślenie strzałek i robienie bardzo skomplikowanego grafu, można zapisać postacie w liście pogrupowane frakcjami i dopisywać do nich imiona graczy.
  • Karty postaci najlepiej jest potasować najpierw, wybrać i zapamiętać osobę od której się zacznie rozdawanie. Na boku przewertować talię zapisując kto dostanie jaką postać zaczynając od danej osoby. Najlepiej, żeby nie namieszać z kolejnością położyć zakrytą talię kart i odkrywać po jednej kładąc obok na rewersie. Po skończeniu notowania wziąć wszystkie i odwrócić rewersem do góry.
  • Dobrym nawykiem jest "położenie" graczy spać przed rozdawaniem; rozdanie z rączek do rączek i obudzenie, a następnie zebranie spowrotem i uśpienie. Często się zdarza, że komuś karta się odwróci przy pobieraniu kart od Mannitou, przy podnoszeniu, czy Mannitou trzyma karty za wysoko i niektórzy widzą jakiej frakcji będzie ostatnia osoba. Jeżeli karty graczom się zabierze, to nie będzie możliwości popełnienia samobójstwa bez udziału Mannitou (przypadkowe lub nie, niezgodne z zasadami ujawnienie swojej postaci).
  • Zebrane karty warto jest potasować i rozłożyć rewersem do dołu na środku. Niech te karty na środku symbolizują postacie, które żyją i są nieujawnione. Jak ktoś umrze, połóż przed nim zakrytą kartę. Jak ktoś się ujawni, połóż przed nim odkrytą kartę. Taki system zapobiega dręczenia co chwila Mannitou pytaniem "Kto w tej chwili żyje".

Losowość

Losowość w grze jest elementem niekoniecznie mile widzianym, ale nie do ominięcia. Często jednak w różnych partiach jej brakuje, bo wprowadza trochę napięcia i czynnika nie zależnego od umiejętności, co może się przydać np. początkującym, a zirytować zaawansowanych. Cooloo pod względem losowości jest już bardzo zaawansowane, bo praktycznie wszystko, przez nierówność naszych osobowości i grunt, na jaki postacie zostaną rzucone jest już bardzo upośledzone. Następnie, co raz częściej losowość jest wykorzystywana przy różnego rodzaju okazjach, np przy frakcji bogów, choć staramy się unikać tego jak ognia. Jeżeli jednak zdarzy się taka konieczność zasymulowania losowości, a nie mamy kości do gry, to przedstawiamy parę wariantów do zrealizowania tego zadania.

Komputer

Najlepszym źródłem losowości, (o czynniku pseudo nie musimy się martwić) jest komputer. W załączniku do tematu zostanie załączony prosty program do skompilowania, który nasze zadanie będzie wykonywał.

  • Plusy: świetna losowość z dowolnego zakresu w błyskawicznym czasie
  • Minusy: nie zawsze przy rozgrywce jest dostęp do komputera, a nawet zwykle (z doświadczenia) go tam nie ma

Gra w marynarza

Jest całkiem porządnym źródłem losowości, lecz wynik tego trzeba odpowiednio obrobić. Należy wziąć z tego resztę z dzielenia przez zakres o jaki nam chodzi oraz dodać 1. Dla przypomnienia, gra w marynarza polega na tym, że na trzy-cztery każda osoba pokazuje ileś palców na obu rękach i je się sumuje.

  • Plusy: całkiem porządna jakość losowości; możliwość przeprowadzenia niezależnie od środków
  • Minusy: długaśny czas wykonania; potrzebne operacje matematyczne; możliwość oszustwa przez uczestników

Rzut monetą

Wiadomo na czym polega.

  • Plusy: losowe
  • Minusy: trudno o losowania niebinarne; zwykle wypadnie 2; potrzebna moneta, lecz o nią nie trudno; losowanie potrafi trwać trochę długo (monety lecą z rąąąąąk!); można oszukiwać

Tabela losująca

Na rzecz właśnie losowości w cooloo i potrzebnych rzutów umieścimy na końcu Księgi Cooloo tabelę losującą, która będzie zawierała totalnie losowo rozmieszczone x zer, x jedynek… …x dziewiątek, w tabeli. By wylosować jakąś liczbę, Mannitou bierze jakąś wskazówkę (np wył. długopis) i z zamkniętymi oczami nad tą tabelą merda (macha), by w pewnym momencie upuścić długopis, otworzyć oczy i zobaczyć co wypadło. Jeżeli ktoś nadal twierdzi, że to nie jest losowe, to należy to wykonać w 2 osoby. Mannitou macha z zamkniętymi oczyma, a druga osoba trzyma go za rękę (luźno) i ona (również z zamkniętymi oczyma) w pewnym momencie opuszcza jego rękę.

  • Plusy: można uzyskać wiele możliwych szans prawdopodobieństwa, poprzez umowne potraktowanie wyniku; będzie zawsze pod ręką (bo każdy Mannitou ma pod ręką Księgę… prawda? PRAWDA?!); jest to bardzo szybkie rozwiązanie i wystarczająco losowe
  • Minusy: musisz być porządnym Mannitou i nosić ze sobą Księgę, notatnik oraz długopis.
Contents by authors of the site available under GNU FDL 1.2 or CCPL 3.0 BY. Authors reserve the right to use the contents commercially.