Cooloo
gif.gif English users: This is a Polish article. Click here to enter its English equivalent.

Cooloo jest to gra, której poświęcono tę stronę. Cooloo nie jest łatwo kategoryzowalne, ale można wyróżnić w nim nurty psychologiczne, logiczne, strategiczne i pseudolosowe (a czasem także losowe).

Cooloo wywodzi się z mafii i jest także znane pod nazwą ktulu, którą to nazwę autorzy strony chcą wyprzeć z użycia.

Historia

O początkach Cooloo nie wiadomo zbyt wiele, oprócz tego, że powstało na skutek przekształceń mafii przez członków 21. Warszawskiej Drużyny Wędrowniczej (należącej do ZHP) na czele z Adamem Folandem. Grupa ta wprowadziła znacznie większą rolę postaci, podstawowe trzy frakcje, posążek oraz pojedynki. Następnie gra zaczęła się rozwijać poprzez tworzenie różnych dodatkowych frakcji i modyfikacji mechaniki. Harcerze wydali dwie, dosyć konkretne, wersje zbioru reguł.

Z czasem wyraźne stało się różnicowanie gry zależnie od środowiska, w którym była rozgrywana. Adam Foland wraz ze współpracownikami rozpoczął pracę nad znacznymi modyfikacjami reguł mającymi na celu położenie nacisku na jednym z rodzajów rozgrywki. Modyfikacje te być może będą uznane za oficjalne z punktu widzenia harcerzy. Pomysły te zdenerwowały autorów strony, którzy postanowili opracować łatwo dostępną bazę danych o różnych wariantach gry, także tych nieszczególnie lubianych, a takze stworzyć nowe rozszerzenia reguł.

Nazwa "ktulu"

Gra w oryginale nazywa się "Ktulu", nawiązując do twórczości Howarda Phillipsa Lovecrafta. Jednak nawiązanie to powoduje komplikacje natury prawnej; poza tym fabuła gry zawiera 2 (słownie: dwa) nawiązania do nazwy bez większego znaczenia fabularnego. W związku z powyższym autorzy wymyślili podobną w wymowie nazwę "Cooloo", dodatkowo odrózniając się od poprzednich twórców gry.

Linki

Contents by authors of the site available under GNU FDL 1.2 or CCPL 3.0 BY. Authors reserve the right to use the contents commercially.